niedziela, 26 lutego 2017

Co zrobić, gdy komputer się grzeje/nie uruchamia się/zawiesza się/działa wolno/działa dziwnie?

Co zrobić, gdy komputer się przegrzewa:

  • Rozkręć go i wyczyść (sprawdź też czy to nie złośliwe oprogramowanie lub bardzo duże programy działające w tle). Obecnie wielu producentów specjalnie szybko "postarza" sprzęt - swoim dodatkowym oprogramowaniem, dodanym do systemu operacyjnego i działającym w tle stale podwyższa temperaturę pracy komputera a to wykorzystując bez sensu procesor, a to zapisując i odczytując duże obszary pamięci RAM, a to przegrzewając płytę główną. Cokolwiek, aby komputer pracował w wyższej temperaturze.
  • Warto od razu po zakupie nowego komputera usunąć system operacyjny znajdujący się na dysku i zainstalować go jeszcze raz, z płyty instalacyjnej - bez dodatkowych programów niepotrzebnie przegrzewających nowy sprzęt.
  • Jeśli od czasu zakupu nowego komputera cokolwiek się w nim fizycznie uszkodziło, lub komputer się stale grzeje - zrób to jak najszybciej, bo szkoda pieniędzy na naprawy/wymiany. Sprzęt często "pada" zaraz po okresie gwarancyjnym.


Co zrobić, gdy komputer nie uruchamia się/zawiesza się/działa wolno/działa dziwnie?
  • Sprawdź i wymień uszkodzony sprzęt (dysk, pamięć itp.)
  • Format, format format! Tak jest! To najskuteczniejsza metoda przyspieszenia systemu. Niektóre systemy tak mają, że z czasem działają wolniej - nawet jeśli nie złapały żadnego wirusa. Warto raz na 1-2 lata skopiować swoje dane na inny nośnik (lub do chmury prywatnej) i zainstalować taki system operacyjny od nowa.
  • Zmień dysk z wolnego dysku talerzowego (HDD) na szybki dysk SSD (polecam te z 10-letnią gwarancją).
  • Wymiana komputera: jeśli Twój komputer ma sprawne części, masz nowy system operacyjny, działający na dysku SSD i mimo wszystko odczuwasz, że potrzebujesz więcej mocy (np. za słaba karta graficzna, za mało pamięci RAM), to nie pozostaje nic innego jak kolejne wymiany sprzętu, lub zakup nowego komputera.
       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz